Hide User Window

ورود / ثبت نام

 

کاربر سایت هستید؟

 
 
 
 

در سایت عضو نیستید؟

با عضویت در سایت امکان دریافت خبرنامه و اخبار جدید را برای خود میسر کنید.

 
 

اگر رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا کلیک کنید.

 
به روزرسانی سیستم‌عامل کلاس‌پد

درباره سیستم‌عامل کلاس‌پد و نسخه‌های آن

سیستم‌عامل کلاس‌پد قابلیت به‌روزرسانی (Update) از طریق نرم‌افزاری را دارد. یعنی با اتصال آن به رایانه و اجرای برنامه‌ی OS Update سیستم‌عامل‌های جدید را روی آن می‌توانید نصب کنید. در این سیستم‌عامل‌ها معمولاً امکانات جدیدی به سیستم‌عامل اضافه می‌شوند، مخصوصاً در سیستم‌عامل نگارش 3 کلاس‌پد امکانات بسیاری نسبت به نگارش‌های قبلی کلاس‌پد به آن اضافه شده‌است.

اگر شما کلاس‌پد 300 یا کلاس‌پد 300 پلاس دارید، نگارش سیستم‌عامل شما 2 است و شرکت کاسیو امکان به‌روزرسانی رایگان این نگارش را به ‌شما نمی‌دهد. البته این امر در مورد شرکت کاسیو صدق می‌کند و گرنه ممکن است در اینترنت آپدیت رایگان آن را پیدا کنید. اگر به کپی‌رایت اهمیت می‌دهید بهتر است آن را از اینترنت خریداری نمایید. هنگام به‌روزرسانی نگارش 2 به 3، ابتدا نگارش 3.00 را باید نصب کنید سپس آخرین نگارش را (هنگام نوشتن این مقاله 3.06) از سایت کاسیو بگیرید و نصب کنید.

حتی کسانی که کلاس‌پد 330 دارند نیز با آپدیت کلاس‌پد خود قابلیت‌های جدیدی را در آن می‌یابند. قابلیت‌های جدید هر نسخه را در این صفحه سایت آموزشی کاسیو بیابید.

 

دانلود آپدیت از سایت کاسیو

ابتدا باید فایل نصب سیستم عامل جدید را از سایت کاسیو (http://edu.casio.com/dl) دانلود کنید. آموزش این کار و این که چه فایلی را باید دانلود کنید در دانلود فایل از سایت کاسیو قرارداده‌شده است.

 

مهم: قبل از به‌روز رسانی سیستم‌عامل...

با وجود این که خود نرم‌افزار به‌روزرسانی به عنوان قسمتی از فرایند خود از داده‌های موجود در کلاس‌پد شما پشتیبان می‌گیرد و بعداً با کمک خودتان آن‌ها را به کلاس‌پدتان برمی‌گرداند، کاربرانی گزارش‌هایی در مورد این که این قابلیت درست عمل‌نمی‌کند داده‌اند. علاوه بر این، اگر عملیات به‌روزرسانی وسط کار به هر دلیلی قطع شود، به معنای از دست رفتن اطلاعات روی کلاس‌پدتان است.

پس، قبل از به‌روزرسانی خودتان یک‌بار از اطلاعاتتان پشتیبان بگیرید.

آموزش پشتیبان گرفتن نیز در بخش مربوطه در آموزش مدیر کلاس‌پد نگارش 3 توضیح داده‌شده‌است.

 

حالا کلاس‌پد خود را به‌روزرسانی کنید

پس از دانلود آن برنامه را از حالت فشرده (ZIP) خارج کرده و آن را اجرا کنید. برنامه نصب آپدیت شروع می‌شود. Yes را بزنید.‌

Next کنید.

پس از این که توافق‌نامه را مثلاً خواندید I accept و Next را کلیک کنید.

و در این مرحله بالاخره Install را بزنید.

هم‌اکنون باید بتوانید پنجره‌ی زیر را ببینید.

 اگر پنجره‌ی زیر را نمی‌توانید ببینید و مستقیم به صفحه‌ی آخر نصب یعنی همان‌پنجره‌ای که دکمه‌ی Finish دارد هدایت شدید، به این معنی است که به علت نصب برنامه‌های دیگر کاسیو یا نصب به‌روزرساننده‌های دیگر تنظیم ویندوز شما برای این کار به هم‌خورده‌است. به عبارت بهتر با این ویندوز نمی‌توانید دیگر نمی‌توانید کلاس‌پد خود را آپدیت کنید! از رایانه‌ی یک دوست برای آپدیت کلاس‌پد خود استفاده کنید. البته این امر مشکل خاصی نیست چون از برنامه‌های دیگر کاسیو و ClassPad Manager و... می‌توانید استفاده کنید. فقط به‌روزرساننده‌های کاسیو هستند که این مشکل را دارند.

با انتخاب گزینه‌ی Yes به برنامه بگویید از فایل‌های کلاس‌پد شما پشتیبان بگیرد و پس از پایان به‌روزرسانی آن‌ها را به کلاس‌پدتان برگرداند.

از این به بعد خود برنامه‌ی به‌روزرسانی در سمت راست خودش به شما می‌گوید چه کارهایی باید روی کلاس‌پد انجام دهید.

حالا کلاس‌پد را به رایانه وصل کنید.

اگر در این مرحله به طور خودکار کلاس‌پد به حالت انتقال داده نرفت، روی کلاس‌پد به برنامه‌ی Communication بروید و ازمنوی Link گزینه‌ی Transmit آن را انتخاب کنید.

مقالات آموزشی در پایگاه ClassPad.ir

در این مرحله:

 اگر عملیات پشتیبان‌گیری از داده‌هایتان شروع شد، یعنی همه‌چیز خوب پیش رفته است.

 اگر پنجره‌ی Found New Hardware ویندوز را دیدید، باید درایور کلاس‌پد را نصب کنید که معمولاً هنگامی که وارد Wizard شدید، گزینه‌ی Install the software automatically قادر به نصب آن است. اگر اطلاعات بیشتری در مورد نصب درایورها می‌خواهید این آموزش را ببینید.

 اگر هیچ اتفاقی نیفتاد، باید کلاس‌پد خود را تنظیم کنید. روی کلاس‌پد وارد برنامه Communication شوید و از منوی top left menu گزینه‌ی Communication را انتخاب کرده، Cable Type را به USB Cable تغییر دهید. سپس پنجره را با دکمه‌ی Set ببندید و از منوی Link گزینه‌ی Transmit را انتخاب کنید. ممکن است مثل حالت قبل نیاز به نصب درایور باشد.

عملیات پشتیبان‌گیری از داده‌هایتان به طور اتوماتیک شروع می‌شود.

پس از پایان پشتیبان‌گیری به صفحه‌ی به‌روزرسانی می‌روید. روی کلاس‌پدتان پیغام ظاهر شده را OK کنید و مطابق راهنمایی به‌روزرساننده Link > Install > OS Update را انتخاب کنید و OK کنید. در این حالت عملیات به‌روزرسانی سیستم‌عامل شروع می‌شود و مواظب باشید که سیم USB را به‌هیچ‌وجه جدا نکنید. اصلاً سیم USB را تا موقعی که به‌روزرساننده به مرحله‌ی پایانی نرسیده‌است نباید جدا کنید.

پس از این که به‌روزرسانی کامل شد، صفحه‌ی زیر را می‌بینید. مطابق دستورالعمل‌های آن، روی کلاس‌پد باید همان تنظیمات اولیه‌ای را که هنگام روشن کردن کلاس‌پد انجام می‌دهید تنظیم کنید و سپس وارد برنامه‌ی ‌Communication کلاس‌پد شوید و از منوی Link گزینه Receive را انتخاب کنید.

با این کار اطلاعاتی که قبل از به روزرسانی به طور اتوماتیک پشتیبان گرفته‌شده بودند، به کلاس‌پد برمی‌گردند.

پس از انجام این فرایند برنامه از ما می‌پرسد می‌خواهید کلاس‌پد دیگری را هم به‌روزرسانی کنید؟ که طبیعتاً ما Cancel را کلیک می‌کنیم چون 20 تا کلاس‌پد که نداریم.

دو پنجره‌ی دیگری که در ویندوز پس از این کار ظاهر می‌شوند را Finish کنید. تبریک! کلاس‌پد شما به‌روزرسانی شد. اکنون می‌توانید سیم آن را از رایانه بکشید.

 

اگر برنامه‌ی به‌روزرسانی وسط کار قطع شد...

اگر به هر دلیلی وسط کار به‌روزرسانی دچار مشکل شد و به طور غیر منتظره‌ای متوقف شد (قطع برق، قطع ناگهانی سیم USB، یا همینجوری) و دیدید کلاس‌پدتان با فشار دکمه‌ی ON/OFF اش روشن نمی‌شود یا پیغام‌های عجیب غریب می‌دهد، نترسید. کافیست برنامه‌ی Update را دوباره اجرا کنید و این دفعه از امکان Backup and Restore اتوماتیک استفاده نکنید. برنامه‌ی به‌روزرسانی را اجرا کنید و کلاس‌پد را به رایانه وصل کنید. به احتمال خیلی زیاد کلاس‌پدتان خودبه‌خود وارد حالت آپدیت می‌شود و به‌روزرسانی می‌گردد.

در ضمن اینجا دیگر خودتان پس از به‌روزرسانی فایل‌های کلاس‌پدتان را که گفتیم خودتان دستی پشتیبانی بگیرید به آن برگردانید.

البته این موارد بسیار نادر است و فقط برای رفع اشکال معدود افرادی که ممکن است مشکل پیدا کنند گفتیم.

 

در مورد مقاله چه فکر می‌کنید؟

چه نمره‌ای به محتوای این صفحه می‌دهید؟

عبارت امنیتی روبرو را وارد نمایید:

(برای راحت‌شدن از شر این فیلد در سایت ثبت نام کنید یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید.)
( چرا عبارت این‌قدر سخت است؟ )
 
 
 
 

© ClassPad.ir        استفاده از محتوای سایت فقط با درخواست قبلی از نویسنده و ذکر منبع مجاز است.

© 2010-2014 ClassPad.ir     All Rights Reserved