Hide User Window

ورود / ثبت نام

 

کاربر سایت هستید؟

 
 
 
 

در سایت عضو نیستید؟

با عضویت در سایت امکان دریافت خبرنامه و اخبار جدید را برای خود میسر کنید.

 
 

اگر رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا کلیک کنید.

 
نصب CPLua و برنامه‌های آن

CPLua یک زبان برنامه‌نویسی جایگزین زبان Basic کلاس‌پد می‌باشد که امکانات، قدرت و سرعت بیشتری را در اختیار کاربر می‌گذارد. توضیحات تکمیلی را در مورد این زبان می‌توانید در این صفحه بیابید.

در این صفحه می‌گوییم این برنامه را که از نوع Add-in با پسوند CPA می‌باشد چگونه روی کلاس‌پد نصب کنیم، و برنامه‌های آن را که در فایل‌های mcs و vcp قرار دارند چگونه به کلاس‌پد انتقال دهیم. بنابراین این آموزش دوباره نصب برنامه‌ها و انتقال فایل‌ها به کلاس‌پد را دارد آموزش می‌دهد و آشنایی عمومی خوبی با کلاس‌پد به شما می‌دهد.

 

دانلود CPLua و برنامه‌های مورد نیاز

برنامه‌ی CPLua را از اینجا دانلود کنید: http://www.casiocalc.org/?showtopic=2364 (تصویر زیر)

نگارش 0.8 نگارش قدیمی‌تر آن است که چند تا از بازی‌های خوب فقط روی این نگارش نصب می‌شوند. برای اجرای برنامه‌های جدیدتر و برنامه‌نویسی نگارش 0.9E که جدیدتر است را دانلود کنید. (ممکن است به جای 0.9E نگارش جدیدتری را روی آن صفحه ببینید)

همچنین کتاب آموزش برنامه‌نویسی این زبان به فرمت PDF نیز در همان صفحه موجود است. (البته آموزش و نکات فارسی اینجا هست)

فایل‌ها را از حالت فشرده خارج کنید و وارد پوشه‌اش شوید.

با دابل کلیک روی فایل Link to CPVC.dll (یا هر DLL دیگر) آن فایل را دانلود کرده و در همان پوشه قرار دهید.

حالا برای نصب CPLua به ClassPad Manager version 3 یا نرم‌افزار FA-CP1 یا ClassPad Add-in Installer نیاز داریم. برای اطلاعات بیشتر در مورد این برنامه‌ها و این که آن‌ها را از کجا بیاورید به آموزش نصب Add-in ها مراجعه کنید.

 

نصب CPLua

نکته: اگر می‌خواهید هر دو نگارش 0.8 و نگارش جدیدتر را نصب کنید تا هم از بازی‌های قدیمی‌تر و هم از برنامه‌های جدید بهره ببرید، فایل CPLua.cpa یکی از آن‌ها را روی ویندوز Rename کنید (مثلا اسم فایل نگارش 0.8 را بگذارید CPLua08.cpa) و سپس روی کلاس‌پد نصب کنید تا بتوانید هر دو نگارش را کنار هم روی کلاس‌پد داشته‌باشید و جایگزین یکدیگر نشوند.

متن این قسمت مشابه آموزش نصب Add-in ها می‌باشد.

کلاس‌پد خود را به رایانه وصل کنید. اگر به طور خودکار به حالت ارتباط رفت دکمه‌ی Clear را بزنید تا ارتباط قطع شود، وگرنه خودتان وارد برنامه‌ی Communication بشوید و منوی Link -> Install -> Add-In را انتخاب و OK کنید تا به حالت نصب add-in برویم.

>

حالا اگر کلاس‌پد شما دارای سیستم عامل 3 است، روی کامپیوتر خود وارد نرم‌افزار FA-CP1 بشوید یا وارد برنامه‌ی ClassPad Manager شوید و با کلیک راست گزینه‌ی Exchange Window را انتخاب کنید. در محیط برنامه باید چهار ستون ببینید که در ستون اول روی کلاس‌پد خود کلیک راست کنید و گزینه‌ی Install Add-in را انتخاب نموده، از پوشه‌ای که دانلود کرده‌بودید فایل CPLua.cpa را انتخاب کنید و نصب کنید.

اما کسانی که کلاس‌پدهای 300 و 300 PLUS دارند و به سیستم‌عامل 3آپدیت نکرده‌اند توصیه می‌کنیم که آپدیت کنند! و اگر آپدیت نکنند باید از نرم‌افزار ClassPad Add-in Installer استفاده کنند که دانلودش در مقاله‌ی آموزشی آموزش نصب Add-in ها آمده‌است. برای استفاده از این نرم‌افزار کافی است پس از گذاشتن کلاس‌پد روی حالت نصب add-in (یعنی انتخاب گزینه‌ی Link -> Install -> Add-in -> OK در برنامه‌ی Communication)، در رایانه در نرم‌افزار ClassPad Add-in Installer منوی Add-in -> Application را بزنید و فایل CPLua.cpa را به آن بدهید تا نصب شود.

 

نصب یک برنامه نوشته‌شده به زبان CPLua

CPLua خودش محیط برنامه‌نویسی کاملی است ولی ما اینجا می‌خواهیم از برنامه‌های نوشته‌شده توسط ملت استفاده کنیم بنابراین باید این برنامه‌ها را به کلاس‌پد انتقال دهیم (شاید «نصب» اینجا کلمه‌ی مناسبی نباشد) و توسط برنامه‌ی CPLua آن‌ها را اجرا کنیم.

پس می‌خواهیم یک برنامه را که به زبان CPLua نوشته‌شده‌است به کلاس‌پد انتقال دهیم و اجرا کنیم. این برنامه‌ها در فایل‌های mcs یا vcp عرضه می‌شوند. برای مثال کتابخانه‌ی LNA که مخصوص محاسبات عددی و کارهای ریاضی است را از این صفحه دانلود کنید و محتویات فایل فشرده را Extract کنید و برنامه‌ی ما در فایل lna_160.mcs قرار دارد.

حالا دوباره وارد برنامه‌ی FA-CP1 شوید یا وارد برنامه‌ی ClassPad Manager شوید و پس از کلیک راست، گزینه‌ی Exchange Window را انتخاب کنید.

روی ClassPad Manager کلیک راست کنید و گزینه‌ی Import را انتخاب کنید.

(اما کسانی که ClassPad Manager نگارش قبل از 3 دارند، باید در قسمت سمت راست صفحه نمایش روی دکمه‌ی یکی مانده به آخر نوار ابزار کلیک کنند سپس در ستون سوم روی Computer کلیک راست کنند و Insert Existing Image بزنند.)

از آنجایی که معمولاً برنامه‌های CPLua درون فایل‌های mcs قرار دارند، باید از قسمت Files of type گزینه‌ی MCS Files را انتخاب کنید.

حالا کلاس‌پد خود را به رایانه وصل کنید! ClassPad Manager باید آن را بشناسد و محیط آن چهارستونی شود. اگر نشد، روی کلاس‌پدتان وارد برنامه‌ی Communication بشوید و دکمه‌ی اول نوار ابزار آن را بزنید. حالا در کامپیوتر در ستون اول روی + کنار کلاس‌پدتان کلیک کنید و سپس Other Data را انتخاب کنید.

از فایلی که در ستون سوم قرار دارد و خودتان با گزینه‌ی Import اضافه کرده‌بودید نیز، زیرمجموعه‌ی Other Data ی آن را باز کنید. پوشه‌هایی که شامل فایل‌های برنامه هستند را می‌توانید ببینید.

حالا کافی است پوشه‌ها را یکی یکی به روی Other Data در ستون اول (که مربوط به کلاس‌پد خودتان می‌شود) بکشید.

(همچنین می‌توانستیم فایل‌های موجود در پوشه‌ها را که در ستون چهارم نمایش داده می‌شوند روی پوشه‌های کلاس‌پد در ستون اول بکشیم. همچنین می‌شد کل Other Data در ستون سوم را روی کلاس‌پد خود در ستون اول بکشیم، اما با این کار تنظیمات سیستمی و فرمول‌های نمودارها و... از روی کلاس‌پد اصلی پاک می‌شد پس این کار را نکردیم.)

ClassPad Manager یا FA-CP1 را ببندید تا انتقال اطلاعات تمام شود. برنامه‌ی شما روی کلاس‌پد قرار داده شده‌است و روی کلاس‌پد با اجرای برنامه‌ی CPLua و انتخاب گزینه‌ی Open File یا Run Script می‌توانید آن را انتخاب و اجرا کنید!

برگرفته شده از سایت دبلیو دبلیو دبلیو دات کلاس‌پد دات آی آر

استفاده از نسخه ویندوزی CPLua

اگر می‌خواهید برنامه‌ای را از رایانه به کلاس‌پد انتقال دهید، باید توسط نسخه ویندوزی CPLua آن را درون یک فایل mcs قرار دهید و سپس مطابق دستورالعمل‌های گفته شده در قسمت قبل آن را به کلاس‌پد انتقال دهید.

پس از این که CPVC.dll (یا ClassPadDLLgcc.dll) را از لینک داده شده در بسته‌ی خود CPLua دانلود کردید و در پوشه‌ی خود CPLua قرار دادید، می‌توانید برنامه‌ی CPLua را اجرا کنید. در این برنامه گزینه‌ی New File را انتخاب کنید.

حالا دو راه برای تبدیل هست:

راه اول: برنامه‌ی مورد نظر را با Notepad باز کنید. در اینجا ما یکی از برنامه‌هایی که در پوشه‌ی Examples خود CPLua هست را باز می‌کنیم. (اگر ویندوز شما فایل‌های lua را نمی‌شناسد گزینه‌ی Open With را نمی‌آورد؛ فقط کافی است روی فایل دابل کلیک کنید)

تمام متن را انتخاب کرده (Ctrl+A) و آن را کپی کنید (Ctrl+C).

در نسخه‌ی ویندوزی که New File زده بودید، کلیک راست کنید و از منوی Edit آن Paste Windows Clipboard را انتخاب کنید.

راه دوم: این روش فقط در نگارش جدیدتر CPLua قابل استفاده است و کافی است پس از انتخاب New File از منوی File برنامه، گزینه‌ی Import را انتخاب کنید و فایل Lua مورد نظر خود را انتخاب کنید.

پس از استفاده از هر یک از راه‌ها با استفاده از منوی File -> Save File نامی برای فایل وارد کنید و آن را ذخیره کنید.

سپس با زدن دکمه‌ی On/Off در محیط ویندوزی CPLua آن را ببندید.

فایلی به نام save.mcs می‌بینید که محتوی فایلی است که تبدیل کرده‌اید. از ClassPad Manager یا FA-CP1 مطابق بخش قبلی آموزش استفاده کنید تا برنامه را به کلاس‌پد خود انتقال دهید و آن را اجرا کنید.

 

انتقال برنامه‌ها از کلاس‌پد به رایانه

همانطور که شما می‌توانید فایلی را از ستون کامپیوتر نرم‌افزار ClassPad Manager به ستون کلاس‌پد بکشید، می‌توانید فایل‌های کلاس‌پد را نیز به ستون کامپیوتر بکشید.

اما باید در کامپیوتر فایل‌های کلاس‌پدی را درون فایل‌های mcs یا vcp ذخیره کنیم. پس توی بخش مربوط به کامپیوتر روی ClassPad Manager کلیک راست کنید و گزینه‌ی Add Virtual ClassPad را بزنید. ایمیج جدیدی با نام New Virtual ClassPad به وجود می‌آید (می‌توانید با کلیک راست روی آن و انتخاب گزینه‌ی Rename اسمش را نیز تغییر دهید).

(اما کسانی که ClassPad Manager نگارش قبل از 3 دارند، باید در قسمت سمت راست صفحه نمایش روی دکمه‌ی یکی مانده به آخر نوار ابزار کلیک کنند سپس در ستون سوم روی Computer کلیک راست کنند و Add New Image بزنند.)

کلاس‌پد خود را به رایانه متصل کنید تا محیط کامپیوتر چهار ستونی شود. فایلی را از ستون کلاس‌پد خود به ستون رایانه به زیر مجموعه‌های فایل New Virtual ClassPad (یا هرچیزی که اسمش را گذاشته‌اید) بکشید.

پس از پایان کارتان ClassPad Manager را ببندید. فایل شما درون پوشه‌ی CASIO در My Documents شما قرار دارد. (اینجا همان فایل New Virtual ClassPad هست که شامل چیزهایی است که از ستون کلاس‌پد روی فایل New Virtual ClassPad کشیده‌بودیم.)

اگر از ClassPad Manager نگارش قبل از 3 استفاده کرده‌بودیم، فایل ایمیج ما از نوع mcs بود که می‌توانستیم بعداً در نسخه‌ی ویندوزی CPLua کلیک راست کنیم و با گزینه‌ی File -> Open MCS Image آن را باز کنیم و محتویات آن را ببینیم و با استفاده از منوی Export آن فایل را تبدیل به فایل متنی کنیم.

اما چون در این آموزش از ClassPad Manager 3 یا FA-CP1 استفاده کرده‌ایم، برای مشاهده‌ی فایل Lua یا تبدیل آن به فایل متنی یا تبدیل فایل vcp به mcs و استفاده از آن در نسخه‌ی ویندوزی CPLua باید از نرم‌افزار ClassPad MCS Editor استفاده کنیم (آموزش).

 

در مورد مقاله چه فکر می‌کنید؟

چه نمره‌ای به محتوای این صفحه می‌دهید؟

عبارت امنیتی روبرو را وارد نمایید:

(برای راحت‌شدن از شر این فیلد در سایت ثبت نام کنید یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید.)
( چرا عبارت این‌قدر سخت است؟ )
 
 
 
 

© ClassPad.ir        استفاده از محتوای سایت فقط با درخواست قبلی از نویسنده و ذکر منبع مجاز است.

© 2010-2014 ClassPad.ir     All Rights Reserved