Hide User Window

ورود / ثبت نام

 

کاربر سایت هستید؟

 
 
 
 

در سایت عضو نیستید؟

با عضویت در سایت امکان دریافت خبرنامه و اخبار جدید را برای خود میسر کنید.

 
 

اگر رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا کلیک کنید.

 
فایل‌های کلاس‌پد و نحوه‌ی نصب آن‌ها

فایل‌هایی که از اینترنت دانلود می‌کنید یا از دوستانتان می‌گیرید، فرمت‌ها (نوع‌ها)ی مختلفی دارند. بسته به نوع آن‌ها برای انتقال آن‌ها به کلاس‌پد باید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. در این‌جا فایل‌ها و روش‌های نصب/انتقال آن‌ها را می‌بینید.

فقط نکته‌ای در مورد برنامه‌ی مدیر کلاس‌پد یا همان ClassPad Manager قابل ذکر است، و آن این که این همان برنامه‌ای است که روی CD همراه کلاس‌پد شما عرضه‌شده‌است. اگر نمی‌دانید چه نگارشی از این برنامه را دارید: اگر کلاس‌پد 300 یا +300 دارید، مدیر کلاس‌پد شما نسخه 1 یا 2 است. اگر کلاس‌پد 330 دارید، مدیر کلاس‌پد شما نسخه 3 است.

VCP Icon

فایل‌های VCP

این فایل‌ها حاوی متغیر‌ها (Variables) و eActivity می‌باشند.

در حقیقت تا قبل از مدیر کلاس‌پد نگارش 3 دو نوع فایل جدا، یکی برای متغیرها و دیگری برای eActivityها وجود داشت. (MCS و FLS زیر. برای اطلاعات بیشتر توضیحات آن‌ها را بخوانید.) ولی نگارش 3 این دو فایل را با هم ترکیب کرد و فایل‌های VCP را به‌وجودآورد.

برای کار با این فایل‌ها از مدیر کلاس‌پد نگارش 3 استفاده کنید.

برنامه‌ها و آموزش‌های کلاس‌پد www.ClassPad.ir

 

MCS Icon

فایل‌های MCS

این فایل حاوی فایل‌های کلاس‌پد شماست که با نام متغیر (Variable) شناخته می‌شوند.

این‌ها همان فایل‌هایی هستند که با رفتن به پنجره‌ی Variable Manager کلاس‌پد خود آن‌ها را می‌بینید. یعنی متغیرهای ریاضی، لیست‌ها، ماتریس‌ها، عکس‌ها، نمودارها، برنامه‌هایی که با Program می‌نویسید (برنامه‌های بیسیک) و... همگی روی رایانه‌ی شما درون این فایل قرار دارند.

حجم این فایل‌ها همیشه 512 کیلوبایت است، که به این علت است که حافظه‌ی MCS کلاس‌پد که فایل‌ها روی آن ذخیره می‌شوند نیز 512 کیلوبایت ظرفیت دارد.

برای کار با این فایل‌ها از هر نسخه‌ای از مدیر کلاس‌پد می‌توانید استفاده کنید.

 

FLS Icon

فایل‌های FLS

این فایل‌ها شامل eActivityها می‌باشند.

eActivityها فایل‌هایی هستند که با برنامه‌ی eActivity کلاس‌پد می‌سازید و می‌توانند شامل جداول، نمودارها، عکس‌ها و... باشند. با یک کلک ساده می‌توانید از آن‌ها حتی برای پشتیبان گیری از متغیرهایتان نیز استفاده کنید. الآن که این را می‌خوانید احتمالاً آموزش آن در همین سایت قرارداده شده‌است.

برای کار با این فایل‌ها از هر نسخه‌ای از مدیر کلاس‌پد می‌توانید استفاده کنید.

 

XCP Icon

فایل‌های XCP

این‌ها فایل‌های Individual Data ی کلاس‌پد هستند.

برخلاف فایل‌های VCP، MCS و FLS که حاوی مجموعه‌ای از متغیرها و eActivityهای کلاس‌پد هستند، این فایل‌ها شامل فقط یک فایل کلاس‌پدی (مثلاً یک ماتریس، یک برنامه، یا یک eActivity) می‌باشند. قطعاً با این فایل‌ها خیلی برخورد نخواهیدکرد.

این فایل‌ها مخصوص مدیر کلاس‌پد نگارش 3 می‌باشند.

 

CPA Icon

فایل‌های CPA

اینها شاهِ فایل‌های کلاس‌پد!! یعنی برنامه‌های Add-in (افزونه) کلاس‌پد هستند.

این‌ها برنامه‌هایی هستند که با زبان C++ با استفاده از SDK کلاس‌پد نوشته‌شده‌اند، خلاصه یعنی سرعت اجرایشان بالاست و معمولاً برنامه‌های مفید و بازی‌های قشنگی هستند!

برای آموزش نصب آن‌ها به آموزش نصب Add-in ها مراجعه کنید!

 

Lua

برنامه‌های Lua

با توجه به سرعت پایین و کارایی کم زبان برنامه‌نویسی بیسیک کلاس‌پد (همان برنامه‌ی Program)، یکی از کاربران کلاس‌پد، آقای Julien Patte، زبان برنامه‌نویسی قدرتمند CPLua را برای کلاس‌پد به‌وجود آورد. این زبان نسخه‌ی کلاس‌پدی زبان معروف Lua برای کامپیوتر است که روی کلاس‌پد سرعت فوق‌العاده و قابلیت‌های فراوانی را به ارمغان آورده‌است.

برنامه‌هایی که با این زبان نوشته‌شده‌اند، درون فایل‌های MCS یا VCP معمولی قرارداده‌شده‌اند. برای نصب آن‌ها کافی‌است فایل‌های کلاس‌پدی درون این فایل‌ها را مانند فایل‌های دیگر با مدیر کلاس‌پد به کلاس‌پد خود انتقال دهید و روی کلاس‌پد خود با برنامه‌ی CPLua آن‌ها را اجرا کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد CPLua به آموزش CPLua و در مورد دانلود و نصب آن به آموزش دانلود و نصب CPLua و برنامه‌های آن مراجعه کنید.

 

 

دانلودهای این سایت

دانلودهایی که در این سایت گذاشته‌ایم از ا نواع و اقسام مختلف فایل‌ها می‌باشند.

معمولاً برنامه‌های علمی و ریاضی که محاسبات انجام می‌دهند به زبان بیسیک برای کلاس‌پد نوشته‌شده‌اند، یعنی درون فایل‌های MCS یا VCP قراردارند.

برنامه‌های کاربردی و مفید بیشتر از نوع Add-in با پسوند CPA هستند.

بازی‌ها از انواع برنامه‌های بازی‌های بیسیک و بازی‌های CPLua و بازی‌های CPA هستند، که البته واضح است که بازی‌های بیسیک در مقابل بازی‌های CPA ضعیف‌ترند، ولی بازی‌های جالبی بین آن‌ها هست! چندین بازی CPLua هم وجود دارد.

نوع برنامه‌ها با آیکن‌های کوچکی در گوشه‌ی بالا، سمت چپ هر برنامه مشخص شده‌است که این آیکن‌ها نشان‌دهنده‌ی انواع زیر هستند:

آیکن CPA MCS/VCP Lua FLS EXE
نوع برنامه فایل‌های CPA
(برنامه‌های Add-in)
فایل‌های MCS یا VCP
مخصوص مدیر کلاس‌پد
برنامه‌های نوشته‌شده
به زبان CP Lua
فایل‌های FLS
(eActivity)
برنامه‌های ویندوزی
مرتبط با کلاس‌پد

 

از یک برنامه ممکن است چندین نوع مختلف وجود داشته‌باشد. مثلاً جدول تناوبی از برنامه‌هایی است که هم به صورت برنامه‌ی بیسیک، هم به صورت CPA و هم به صورت برنامه‌ی Lua توسط کاربران مختلف ساخته‌شده‌است. در این گونه مواقع، بسته به نیاز خود و سلیقه هرکدام را مایل بودید دانلود کنید. مثلاً کسی که خیلی با جدول تناوبی سروکار ندارد ممکن است نخواهد یک آیکن اضافه در لیست برنامه‌هایش باشد و نسخه‌ی بیسیک آن را دانلود کند. از طرف دیگر کس دیگری ممکن است روزانه با جدول تناوبی کار داشته باشد یا به خاطر کمبود فضای متغیرهای کلاس‌پدش نسخه‌ی CPA آن را نصب کند. شخصی که معمولاً همه برنامه‌هایش را با Lua می‌نویسد ممکن است نسخه‌ی Lua ی آن را دانلود کند و...

بعضی از برنامه‌ها برنامه‌هایی هستند که از سایت‌های فرانسوی و اسپانیایی آورده‌ایم اما بدون دانستن این زبان‌ها می‌شود از آن‌ها استفاده کرد. بعضی از برنامه‌های مرجع را هم با وجود این که به زبان دیگری بودند، با توجه به این که از فرمول‌هایش می‌شد استفاده‌کرد، در سایت قرار دادیم.

خلاصه پس از دانلود هر برنامه بسته به نوعش با توجه به جدول بالا آن را به کلاس‌پد خود انتقال دهید و حال کنید!

 

در مورد مقاله چه فکر می‌کنید؟

چه نمره‌ای به محتوای این صفحه می‌دهید؟

عبارت امنیتی روبرو را وارد نمایید:

(برای راحت‌شدن از شر این فیلد در سایت ثبت نام کنید یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید.)
( چرا عبارت این‌قدر سخت است؟ )
 
 
 
 

© ClassPad.ir        استفاده از محتوای سایت فقط با درخواست قبلی از نویسنده و ذکر منبع مجاز است.

© 2010-2014 ClassPad.ir     All Rights Reserved