Hide User Window

ورود / ثبت نام

 

کاربر سایت هستید؟

 
 
 
 

در سایت عضو نیستید؟

با عضویت در سایت امکان دریافت خبرنامه و اخبار جدید را برای خود میسر کنید.

 
 

اگر رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید اینجا کلیک کنید.

 
برنامه‌نویسی با CPLua

 آشنایی با CPLua


Lua Icon

زبان برنامه‌نویسی Lua یک زبان برنامه‌نویسی ساده ولی در عین حال قدرتمند است که در جاهای بسیاری از آن استفاده می‌شود. در خیلی از نرم‌افزارها (مثلاً SciTE) و بازی‌ها (مثلاً World of Warcraft) با استفاده از این زبان امکانات برنامه‌نویسی برای کاربران مهیا کرده‌اند.

یکی از کاربران با نام کاربری Orwell با ساخت برنامه‌ی CPLua امکان استفاده از این زبان را روی کلاس‌پد فراهم‌آورده‌است. CPLua یک محیط برنامه‌نویسی و اجرای برنامه کاملاً مخصوص ClassPad می‌باشد که می‌توانید برنامه‌های خود را روی رایانه، و از آن بهتر روی خود کلاس‌پد نیز بنویسید و اجرا کنید. برنامه‌ها و کتابخانه‌های برنامه‌نویسی مفیدی نیز توسط کاربران دیگر نوشته‌شده‌است که در این محیط می‌توانید آن‌ها را اجرا کنید.

محیط CPLua توابع مفید برای کار با کلاس‌پد از جمله توابع ریاضی کلاس‌پد، توابع گرافیکی مثلاً برای ساخت بازی و کارهای علمی، کار با فایل‌ها، به وجود آوردن محیط‌های کاربری (GUI) شامل منو و نوار ابزار و... را فراهم می‌آورد. ضمن آن که خود زبان Lua نیز زبان پیشرفته‌ای است و امکانات برنامه‌نویسی پیشرفته (مثل جدول‌ها و ماژول‌های مفید) را در اختیار برنامه‌نویس می‌گذارد. www.ClassPad.ir

CPLua یک زبان تفسیرشونده است یعنی خط به خط خوانده و اجرا می‌شود. اما سرعت آن بسیار بالا است. در یک تست سرعت که برای حل مسأله «هشت وزیر» به دو زبان بیسیک کلاس‌پد و CPLua نوشته‌شد، مشاهده شد که CPLua تا 100 برابر سریع‌تر از زبان بیسیک این دستگاه است! [منبع]

بنابراین با استفاده از این زبان هم از امکانات برنامه‌نویسی آن بهره‌مند می‌شوید و هم از سرعت بالای برنامه‌های آن بهره می‌برید.

 

 نصب CPLua و برنامه‌های آن


آموزش دانلود و نصب خود CPLua و همچنین آموزش ریختن برنامه‌های آماده CPLua روی کلاس‌پد در مقاله‌ی آموزشی نصب CPLua و برنامه‌های آن موجود است.

به طور خلاصه CPLua یک برنامه‌ی Add-in است که باید روی کلاس‌پد نصب کنید تا محیط برنامه‌نویسی و اجرای برنامه‌ها را داشته‌باشید. این برنامه اولین بار در Universal CASIO Forum در این قسمت انجمن منتشر شد که لینک دانلود و پرسش و پاسخ و برنامه‌ها و... را می‌توانید در آن بیابید. برنامه‌هایی که با آن می‌نویسید، در حافظه‌ی MCS (همان Variable Manager) کلاس‌پدتان ذخیره می‌شوند. همچنین برنامه‌هایی که از اینترنت و از جمله همین سایت می‌گیرید نیز در همین حافظه ذخیره می‌شوند.

 

 آموزش برنامه‌نویسی با CPLua


خوب البته درست است که برنامه و بازی‌های آماده برای CPLua هست، ولی استفاده نهایی از کلاس‌پد خود را موقعی می‌برید که خودتان برنامه‌نویسی با Lua را بلد باشید و برنامه‌های روزمره یا شاید هم برنامه‌های با امکانات فراوان و مفید را خودتان بنویسید.

یک سری آموزش فارسی برای آن در تاپیک آموزش فارسی CPLua در انجمن UCF قرار دارد که هنوز هم در حال نوشته شدن و پیشرفت است. آن را بخوانید و نظرات و سؤالاتتان را نیز در همان انجمن یا همان تاپیک مطرح کنید.

 

 آشنایی با محیط نرم‌افزار و اجرای برنامه‌ها


محیط نرم‌افزار CPLua طوری طراحی شده که علاوه بر سادگی، قدرتمند نیز هست. صفحه‌ی اول نرم‌افزار شامل ورژن آن، دکمه‌هایی جهت ایجاد فایل‌های جدید و ویرایش فایل و اجرای برنامه و... و همچنین لیستی از برنامه‌هایی که اخیراً ویرایش یا اجرا کرده‌اید می‌باشد که با کلیک روی دکمه‌های جلوی اسم برنامه‌ها می‌توانید آن‌ها را ویرایش یا اجرا کنید.


با انتخاب گزینه‌ی New File یا باز کردن برنامه با استفاده از Open File وارد محیط ویرایش این برنامه می‌شویم. با زدن دکمه‌ی سخت‌افزاری Keyboard در کلاس‌پد می‌توانید صفحه‌کلید را مشاهده نمایید و تایپ کنید. همچنین می‌بینید که این محیط دارای Tab می‌باشد و می‌توانید چندین فایل را همزمان باز کرده، ویرایش و اجرا کنید.

در منوی File این محیط دستوراتی مثل Save برای ذخیره‌ی فایل‌ها، و در منوی Edit دستورات Cut، Copy، Paste و Find/Replace را برای ویرایش می‌یابید.

با کلیک بر روی منوی Run برنامه‌ای که دارید ویرایش می‌کنید اجرا می‌شود.

با استفاده از منوی top left menu به تنظیمات کلاس‌پد و همچنین تنظیمات فونت و کیبرد این برنامه دست پیدا می‌کنید. کیبرد نوع Small به دلیل اندازه‌ی مناسب را توصیه می‌کنیم. همچنین اگر مشکلی با خطوط ریز ندارید فونت را نیز پیشنهاد می‌کنیم روی Lua تنظیم کنید که جمع و جور و کوچک است.

با زدن منوی Run برنامه‌ی شما اجرا می‌شود.

بعضی برنامه‌ها در محیط متنی اجرا می‌شوند که پس از پایان برنامه خودش پیغام می‌دهد که کلید EXE یا Backspace را برای پایان برنامه بزنید. بعضی برنامه‌ها نیز در محیط گرافیکی اجرا می‌شوند که معمولاً خودشان گزینه برای خروج دارند یا با کلیدهای EXE یا Clear می‌شود از آن‌ها خارج شد.

برای خروج فوری از هر برنامه‌ای می‌توانید از منوی Break در بالا، یا دکمه‌ی مجازی ESC در گوشه‌ی سمت راست پایین صفحه‌ی کلاس‌پد استفاده کنید.

اگر برنامه‌نویس هستید، با انتخاب گزینه‌ی Interactive در صفحه‌ی اول برنامه، به «محیط تعاملی» وارد می‌شوید که می‌توانید مثلاً برنامه‌های کوچک یا تست‌های برنامه‌نویسی یا محاسباتی که نمی‌خواهید برنامه‌ی آن را ذخیره کنید در این محیط به راحتی انجام دهید. عبارات مورد نظر خود را وارد کنید (متن ورودی شما در قسمت پایین کنسول نمایش داده می‌شود) و با زدن کلید EXE آن عبارت اجرا شده و نتیجه‌ی آن به شما نمایش داده می‌شود.

 

در مورد مقاله چه فکر می‌کنید؟

چه نمره‌ای به محتوای این صفحه می‌دهید؟

عبارت امنیتی روبرو را وارد نمایید:

(برای راحت‌شدن از شر این فیلد در سایت ثبت نام کنید یا اگر حساب کاربری دارید وارد شوید.)
( چرا عبارت این‌قدر سخت است؟ )
 
 
 
 

© ClassPad.ir        استفاده از محتوای سایت فقط با درخواست قبلی از نویسنده و ذکر منبع مجاز است.

© 2010-2014 ClassPad.ir     All Rights Reserved